דחיית מחזור: שיטות טבעיות (וגם כאלו שלא) לעיכוב המחזור

דחיית מחזור

הנושא של דחיית מחזור הוא אחד הדברים שיצא לי לחקור לעומק. הרי מי לא הייתה רוצה להימנע ממחזור בזמן חופשה, או לדחות את המחזור קצת כדי להימנע מתופעות הלוואי שלו – כמו רגישות בחזה או נפיחות – במהלך אירוע חשוב? אף אחת.

הבעיה היא שאם תחפשי באינטרנט דרכים לעכב מחזור באופן טבעי, כנראה תיתקלי בשפע של הצעות – החל מפעילות גופנית ועד שתיית מי חומץ. אבל האם אחד מהם באמת עובד?

יצאנו לבדוק את המחקר המדעי סביב השיטות לדחיית מחזור באופן טבעי, ובפוסט של היום אנחנו נפרט את הדרכים שיכולות לעבוד – כי הן מגובות בהוכחות מדעיות – ואת הדרכים שכנראה לא יצליחו.

דחיית מחזור באופן טבעי

הנה סיכום של הדברים, ובהמשך נפרט יותר:

שיטה טבעית לדחיית מחזורהאם בטוח לנסות?האם מוכח מדעית?
חומץ תפוחיםכן, אך עלול ליצור תופעות לוואילא
עדשיםלגמרילא
מיץ לימוןכן, אך עלול ליצור תופעות לוואילא
ג’לטיןכן, אך עלול ליצור תופעות לוואילא
אימון גופניבגדול כן, אבל תלוי באופי ועצימות האימוןלא
שיטות טבעיות לדחיית מחזור

חומץ תפוחים

חומץ תפוחים (ACV) מפורסם בתור תרופת פלא לאקנה, צרבת ואפילו שומן בטני. חלק מהתכונות הללו נתמכות במחקר מדעי וחלקן לא. לכן, זה לא מפתיע שאנשים נותנים את חוצץ התפוחים כתרופה לכל בעיות המחזור, כמו כאבים או נפיחות בבטן.

אבל האמת היא שאין מחקר מוכח שמראה שחומץ תפוחים עוזר לעכב מחזור. המחקר היחיד שבחן את ההשפעה של חומץ תפוחים על הווסת היה עבור נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS), אבל הוא דווקא מצא את התופעה ההפוכה, ועזר לנשים עם מחזור לא סדיר לסדר את תדירות המחזור שלהן (מקור).

אין מניעה אמיתית מלנסות – אבל מנגד, צריכה מרובה של חומץ תפוחים עשויה גם להשפיע לרעה על השיניים והרקמות העדינות של הפה והגרון. אם את מנסה, זכרי לדלל את החומץ במים או בנוזל אחר כדי שיהיה בטוח יותר (וטעים יותר).

עדשים

יש כל מיני מקורות ברשת שטוענים שצריכה של עדשים בימים שלפני המחזור עשויה לדחות אותו (הנה מקור אחד לדוגמה). הם מציעים לטגן את העדשים עד שהם רכים, ואז לטחון אותן לאבקה דקה – או לחילופין לקנות קמח עדשים – ולצרוך את האבקה בשייק או במרק.

עם זאת, אין מחקר שתומך בכך, והסיבים הנוספים עלולים לגרום לחוסר נעימות בבטן, נפיחות וגזים.

מיץ לימון

מיץ לימון, כמו חומץ תפוחים, הוא מזון חומצי מאוד. לא ברור לי למה בלוגים מסוימים מציעים אותו בור מרכיב טבעי לדחיית מחזור, וגם אין מחקר שתומך בכך.

יתרה מכך, מזונות עם חומציות מוגברת יכולים לגרות את השיניים, החניכיים, הפה, הגרון, הקיבה והמעיים. את תמיד מוזמנת לנסות, אבל הקפידי למהול את הלימון בכוס מים או תה לא ממותק.

ג’לטין

המסת ג’לטין במים חמים ושתייתו אמורה לדחות את תחילת המחזור למשך כארבע שעות. אם את צריכה לדחות אותו לזמן ארוך יותר, תצטרכי לחזור על התהליך.

מצד שני, גם פה חייבים להגיד – אין מחקר אמין שתומך בכך, ולשתיית כמויות גדולות של ג’לטין עלולה להיות תופעות לוואי מסוימות, כגון נפיחות או אי סדרים במערכת העיכול.

פעילות גופנית

פעילות גופנית מופרזת עלולה לעכב את תחילת המחזור. נשים שעוסקות בפעילות גופנית כבדה או במאמץ גבוה בימים שלפני המחזור עשויות להבחין בכך שהוא לא מתחיל בזמן (מקור).

זה יכול להיות תוצאה של זמינות נמוכה באנרגיה. כאשר הגוף שלך השתמש בהרבה מהאנרגיה שלו גם לפעילות גופנית וגם להתאוששות, ייתכן שאין לו את מאגרי האנרגיה לבצע את המחזור החודשי, וזה נפוץ אצל ספורטאיות מקצועיות שלא לקבל מחזור לעיתים קרובות.

עם זאת, אין מחקר שתומך בשימוש בפעילות גופנית כדי לדחות מחזור בכוונה. מצד שני, זה כבר הוכח שזה דוחה את המחזור, גם אם כתוצאה לא מכוונת.

דחיית מחזור באופן טבעי

פתרונות לא טבעיים לדחיית מחזור

למרות היעדר הוכחות מדעיות עבור רבות מהדרכים הטבעיות שבהן ניתן (לנסות) ולדחות מחזור, יש כמה תרופות לא טבעיות שעובדות בוודאות. לרוב הן כרוכות בשימוש באמצעי מניעה הורמונליים.

נורתיסטרון

נורתיסטרון (שמשווקת לפעמים תחת השם “פרימולוט־נור“) היא תרופת מרשם שיכולה לעכב את תחילת המחזור.

התרופה הזאת היא מרכיב של הורמון המין הנשי פרוגסטרון ומיועדת להסדיר ליקויים במחזור החודשי, לטפל בתסמונת הקדם־וסתית ובאנדומטריוזיס. לרוב לוקחים אותה שלוש פעמים ביום כטבליות, שלושה עד ארבעה ימים לפני שאת מצפה שהמחזור שלך יתחיל. לאחר הפסקת נטילת התרופה, המחזור אמור להתחיל תוך יומיים עד שלושה.

חשוב לציין שאסור לאישה ליטול את התרופה על דעת עצמה בלי להתייעץ עם רופא.

גלולות למניעת הריון

אם את משתמשת בגלולות למניעת הריון, את יכולה לדחות את המחזור שלך על ידי דילוג על גלולות הפלצבו (שבעת הימים שבהם את בדרך כלל מדממת) והתחלת חבילת הגלולות החדשה שלך מיד.

הקפידי לוודא עם הרופא שלך לפני שאת עושה את זה. אם אינך בטוחה כיצד לעשות זאת נכון, שאלי את הרופא או הרוקח.

מחזור

חסרונות של דחיית מחזור

חלק מהשיטות הטבעיות לדחיית מחזור עלולות לגרום לתופעות לוואי. מיץ לימון וחומץ תפוחים עלולים לגרות רקמות רגישות בפה ובגרון, ויכולים גם להחליש את שכבת האמייל על השיניים שלך. ג’לטין ועדשים עלולים לגרום לנפיחות ואי נוחות בבטן.

קחי בחשבון שהן תרופות טבעיות והן תרופות כימיות לדחיית מחזור עלולות שלא לעבוד – או לעבוד באופן חלקי (קרי יהיה לך דימום קל ולא רציף).

לסיכום – דחיית מחזור

אם את צריכה להפסיק את המחזור שלך מסיבה כלשהי, רצוי להתייעץ עם רופא על האפשרויות שלך. רוב התרופות הטבעיות בטוחות לניסיון, אם כי אף מחקר לא הוכיח שהן באמת יעילות.

תרופות לא טבעיות עשויות להיות היעילות ביותר, אבל את תצטרכי מרשם עבורן. אם כבר נוטלת גלולות למניעת הריון, הרופא שלך יכול לומר לך כיצד להשתמש באמצעי המניעה כדי לדחות את תחילת המחזור.

ואולי דווקא את רוצה להקדים? קראי: איך לזרז מחזור – 12 שיטות טבעיות להקדמת המחזור החודשי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *