מה גורם להופעת נימים בפנים ומה את יכולה לעשות

כלי דם בפנים

נימים בפנים הם כלי דם מוגדלים ושבורים המופיעים ממש מתחת לפני העור. המראה האדום והבולט שלהם, למרות שאינו מזיק בריאותית, עלול לגרום לפגיעה אסתטית ולירידה בבטחון העצמי. הגורם הוא בדרך כלל גנטי, אולם ישנן סיבות נוספות להופעת כלי דם שבורים על הפנים. לאור כמה שאלות שקיבלתי באופן פרטי, בפוסט הזה אני הולכת לסקור את הסיבות העיקריות בגללן זה קורה, איך אפשר להימנע מהתופעה, ואם כבר קרה לך – מה אפשר לעשות כדי לטפל בנימים בפנים.

נימים בפנים
נימים בפנים

הגורמים להופעת נימים בפנים

כלי דם שבורים בפנים יכולים להתפתח אצל כל אחד בכל גיל, אך יש אנשים עם סיכוי גבוה יותר לפתח אותם מאחרים.

כבין הגורמים לאותם נימים בפנים אפשר למצוא:

  • גנים: אנשים שבני משפחתם נוטים לסבול מהופעת נימים בפנים או “ורידי עכביש” כנראה נוטים לסבול מהתופעה גם הם.
  • חשיפה לשמש: נזקי שמש יכולים להגדיל את כלי הדם ולקרב אותם לפני העור (וגם נוטים לגרום לפיגמנטציה בשפם).
  • שינויים במזג האוויר: שינויים דרסטיים במזג האוויר עשויים להשפיע על זרימת הדם בגוף, ולגרום לעור הפנים להאדים או להסמיק. כחלק מאותו התהליך, כלי הדם עלולים להתפקע, ולגרום לגרום להופעת הנימים בפנים.
  • לחץ: שינויים פתאומיים ברמות הלחץ על פני העור, הקאות או התעטשות חזקה.
  • הריון: שינויים הורמונליים במהלך ההיריון עלולים גם הם לגרום לכלי דם שבורים. נימים המופיעים בפנים בגלל הריון בדרך כלל נעלמים לאחר הלידה.
  • גירויים סביבתיים: חשיפה לכימיקלים מסוימים או למזהמים סביבתיים עלולה לפגוע בעור ולהבליט את כלי הדם (אפילו פילינג מוגזם).
  • צריכת אלכוהול: אלכוהול יכול להרחיב את כלי הדם באופן זמני. צריכת אלכוהול תכופה עלולה להוביל לכלי דם שבורים לאורך זמן ולאדמומיות על הפנים.
טיפול עבור נימים בפנים
טיפול סקלרותרפיה

טיפול בהופעת נימים בפנים

רופא יכול בדרך כלל לאבחן כלי דם שבורים על הפנים בבדיקה ראייתית בלבד. לאחר האבחון, קיימות מגוון אפשרויות טיפול, אך לא כל הטיפולים אפקטיביים באותה מידה על כל אדם, כך שיש לנסות כמה טיפולים על מנת להבין מה עובד הכי טוב. בהתייעצות עם רופא, אפשר ללכת לטיפול באמצעות משחות רטינואידים אשר משמשות לטיפול בבעיות עור רבות. הרטינואידים עשויים לעזור להפחית את הנראות של הוורידים ולהגביר את בריאות העור, אבל עם זאת גם עלולים לייבש את העור ולגרום לגירוד ואדמומיות בעת יישום.

בנוסף, ישנה שיטת הסקלרותרפיה אשר משתמשת בזריקות של חומרים המעלימים את הנימים בפנים בזמן קצר, בדרך כלל תוף מספר שבועות. החומר המוזרק עוזר לאטום את כלי הדם, מה שגורם לאלו הנראים ממש מתחת לעור להיעלם.

טיפול בלייזר משתמש בקרני לייזר עזות בכדי להרוס ולפרק את הורידים הבעייתיים. עם זאת, טיפול בלייזר יכול גם לפגוע בעור, מה שעלול להפוך אותו לרגיש בזמן ההחלמה. התהליך יכול להיות גם יקר, ולעיתים קרובות יש צורך במספר רב של סבבים על מנת להגיע לתוצאה הרצויה. הוורידים יכולים לחזור, וייתכן שיהיה צורך לחזור על התהליך.

כמובן שאת כל הפעולות הנ”ל יש לעשות בהתייעצות עם גורם רפואי מוסמך. מצד שני, ישנן מספר דרכים טבעיות לטפל בתופעת נימים בפנים:

הימנעות ממים חמים

עור הפנים שלנו מאד עדין, וחום עודף עלול להוביל לשבירה והבלטה של כלי הדם. לכן, חיוני להימנע משימוש במים חמים בעת שטיפת הפנים. שימוש במים קרים או פושרים בלבד לשטיפת הגוף והפנים עשוי לסייע במניעת נזק לכלי הדם.

לאחר חשיפה ממושכת לשמש או לחום, אפילו מומלץ ללכת צעד אחד רחוק יותר ולמרוח על הפנים גורם מקרר, כמו שקית קרח או ירקות קפואים. הקור עשוי לעזור להפחית את הופעתם של נימים בפנים.

שמן ארניקה

שמן ארניקה או מוצרים המכילים את צמח הארניקה עשויים לסייע בהפחתת מראה נימים בפנים. השמן עלול לגרום לתגובה אלרגית אצל אנשים מסוימים, ולכן חשוב לבדוק אותו קודם על חלק קטן של העור ולדווח על כל תופעות לוואי לרופא עור.

ניתן להשיג מוצרי ארניקה בחנויות מזון טבעיות, בתי מרקחת או ישירות באינטרנט.

חומץ תפוחים אורגני

חומץ תפוחים גולמי הוא עוד מרכיב טבעי היכול לעזור כנגד הופעת נימים בפנים. מחקרים בדקו ומצאו כי שימוש בחומץ תפוחים אורגני, לצד טיפול המומלץ ע”י רופא, תורם לצמצום הופעתם של כלי דם מתחת לעור. החוקרים גילו שעל ידי הנחת קומפרסים של חומץ תפוחים על עור הפנים, נוצרת הקטנה של תסמיני התרחבות הנימים השבורים, ללא תופעות לוואי נוספות.

על מנת להיעזר בחומץ התפוחים הגולמי לצמצום כלי הדם השבורים בפנים שלכם, אתם יכולים פשוט למרוח חומץ תפוחים גולמי על המקום. חשוב לשים לב: עור הפנים שלנו מאד עדין, ולכן חשוב מאוד לדלל את חומץ התפוחים הגולמי עם מעט מים לפני שאתם מורחים אותו ולהשאיר אותו בהתחלה לפרקי זמן קצרים, כדי לראות כיצד עורכם מגיב.

הממליס (Witch hazel)

צמח ההממליס, או, בשמו העממי יותר “אגוז המכשפה” (Witch Hazel), הוא צמח שמקורו באיזור צפון אמריקה. למרות שמו המפחיד קצת, צמח זה מספק מגוון רחב של אפשרויות טיפול ושיקום העור, והוא יכול להיות כלי משמעותי בכל מה שקשור לטיפול קוסמטי טבעי.

המעלה הגדולה והאפקטיבית ביותר של צמח הממליס היא היכולת שלו לתרום לקרישה מהירה של דם וכפועל יוצא מזה לסגירה מהירה של חתכים, פצעים וזיהומים פתוחים בעור. הריכוז הגבוה של הטאנינים הטבעיים הנמצאים בצמח עוזרים להקטין את הנקבוביות והם גם בעלי תכונות נוגדות חמצון. מחקר שבדק לעומק את ההשפעות של מריחת הממליס על עור עם כלי דם שבורים, הראה שיש לו השפעה חיובית על מראה העור.

ניתן להשיגו בחנויות מזון טבעיות, בתי מרקחת או ישירות באינטרנט.

אלוורה

ג’ל מצמח אלוורה עשוי להועיל בטיפול באדמומיות בעור. מחקרים מצאו כי אלוורה יכולה להפחית אדמומיות בדומה להידרוקורטיזון, אך גם עשויה לייבש את תאי העור. חשוב לדעת: מי שבוחרת להשתמש באלוורה על העור חייבת להקפיד במקביל על שימוש בקרם לחות לאחר כל שימוש.

ויטמין סי

נטילת תוספי ויטמין סי עשויה לעזור להפחית את המראה של נימים בפנים. אפילו ישנו מחקר אחד שציין כי ויטמין סי ממלא תפקיד מפתח בשמירה על בריאות כלי הדם, ועוזר להם להישאר אלסטיים – ועל כן מונע את התפוצצות כלי הדם הקטנים בפנים.

מניעת נימים בפנים
מריחת קרם הגנה על הפנים היא אחת הדרכים להימנע מהופעת נימים בולטים

מניעת נימים בפנים

הצעדים שעליך לנקוט כדי לסייע במניעת הופעת אדמומיות ונימים בפנים הם:

הימנעי מחום קיצוני – טמפרטורות גבוהות מאוד במקומות כמו ספא, סאונות או אפילו מזג אוויר חם במיוחד, עלולים להרחיב את כלי הדם ולהגדיל את הסיכוי להופעת “ורידי העכביש”.

צמצמי את החשיפה לשמש – מריחת קרם הגנה, כובע וביגוד עם שרוול ארוך עשויים לעזור לך להפחית את הסיכוי להופעת נימים בפנים. בשעות החמות, מומלץ להימנע מהשמש באופן טוטאלי.

הגני על הפנים שלך – ציוד מגן עשוי לעזור במניעת הבעיות הנגרמות כתוצאה מפציעה או פגיעה באיזור הפנים. בין הדוגמאות: קסדת אופניים או אופנוע (רק תשאלו את שלומית מלכה).

הימנעי מצריכת חומרים המרחיבים את כלי הדם – כמו קפאין, מזון חריף ואלכוהול. אפילו שתיית אלכוהול מתונה עלולה לגרום לאדמומיות אצל אנשים מסוימים.

מתי ללכת לרופא?

באופן כללי, הופעת נימים בולטים בפנים זו תופעה שאינה גורמת נזק או תסמינים נוספים. אם האדמומיות בפנים מטרידה אותך, את צריכה להבין מה הגורמים לה ולנסות ולהימנע מאותם גורמים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי במקרים מסוימים, כלי דם שבורים בפנים עשויים להוות אינדיקציה למצב רפואי עמוק יותר שגורם להם, ולכן אם יש לך ספק לגבי הגורם להופעת הנימים בפנים, מומלץ לפנות לרופא.

2 Comments on “מה גורם להופעת נימים בפנים ומה את יכולה לעשות”

  1. ברצוני דעתך אם טיפול בלייזר להעלמת נימי דם בפנים, גורם לכאב בזמן הטיפול

    1. לא ניסיתי אז אני לא יכולה להעיד ממקור ראשון, אבל יש לי חברה שהתעניינה בזה וכל מי שהיא שאלה אמר שזה לא כואב, רק גורם לאי נעימות קלה בעור ואיסור חשיפה לשמש. אבל ממש ממליצה שתתיעצי עם רופא…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.