מחשבון BMI – מה זה מדד מסת הגוף ולמה חשוב לדעת מה מצבך

מחשבון BMI

אני לא חושבת שיש מישהו שלא שמע על המונח מדד מסת הגוף (BMI – Body Mass Index). בגדול מדובר על מדד הנותן הערכה כמותית האם אדם נמצא במשקל תקין, בעודף משקל או בתת משקל. המדד מחושב באמצעות נוסחה אשר לוקחת בחשבון את גובהו ומשקלו של האדם, ומחזירה נתון מספרי כלשהו. אז איך מפרשים אותו, האם המדד הזה רלוונטי בכל המקרים, וגם מחשבון BMI קליל שיעזור לך לדעת מה מצבך – הכל בפוסט הבא שלנו.

נתחיל.

מה זה BMI

מדד ה-BMI הומצא במאה ה-19 על ידי המתמטיקאי והסטטיסטיקאי הבלגי אדולף קטלה, במהלך קורס על פיזיולוגיה שהעביר באוניברסיטה. בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20 הוא אומץ כתקן רפואי למדידת השמנה. הוא מחושב באמצעות הנוסחה הבאה:

BMI = משקל (בק”ג) חלקי ריבוע הגובה (במטרים)

הנוסחה הפשוטה הזו נותנת מדד קל להבנה ולחישוב (אל דאגה, מחשבון BMI אוטומטי בהמשך). ארגון הבריאות העולמי מגדיר מבוגר בעל BMI של בין 25 ל-29.9 כבעל משקל עודף, BMI של 30 ומעלה נחשב כהשמנת יתר, BMI נמוך מ- 18.5 נחשב לתת משקל, ו-BMI של בין 18.5 ל-24.9 מחשב כמשקל בריא.

מחשבון BMI
המדד – שילוב של משקל וגובה

מחשבון BMI

אז לטובת הנושא הלכנו לאתר וולפראם-אלפא – כל מי שלמד חדו”א כנראה השתמש במחשבונים שלהם על מנת לקצר את הדרך בשיעורי הבית – ובעזרתם יצרנו מחשבון BMI קל לשימוש: הכניסו גובה ומשקל, לחצו על כפתור ה-“Calculate” ותקבלו את התוצאה עבור אותם נתונים, ואידיקציה איפה התוצאה הזו נמצאת (תת משקל, תקין או עודף).

האם BMI הוא מדד רלוונטי?

התשובה היא כן, ולא. מצד אחד, מדד ה-BMI הוא אינדיקטור לסך השומן בגוף בקרב אנשים רבים, ולכן הוא נחשב כמדד עבור סיכון בריאותי. לכן, הוא משמש את בעלי המקצוע להערכת הסיכונים הבריאותיים של האדם הקשורים להשמנה ולמשקל עודף.

עם זאת, BMI הוא רק אחד הכלים המשמשים לחישוב רמת הסיכון. ישנם המון גורמים אחרים אשר עשויים להשפיע על הערכת הסיכון הבריאותי של אדם, וביניהם לחץ דם, רמת כולסטרול, רמת סוכר בדם, היסטוריה משפחתית של מחלות לב, גיל, מין, היקף המותניים, רמת הפעילות הגופנית, עישון וכו’.

נקודה חשובה נוספת: BMI הוא לא תמיד המדד המושלם. לדוגמא, אנשים שריריים מאוד (אני מסתכלת עליך ג’אן ימאן) עשויים להיכנס לקטגוריית “עודף משקל” למרות שהם למעשה בריאים ובכושר טוב. מנגד, באופן דומה, אדם קשיש עם מסת שריר נמוכה יכול להיות בקטגוריית המשקל הרגיל למרות אחוז גבוה של שומן בגוף.

מחשבון BMI לילדים

בדומה למבוגרים, גם עבור ילדים נהוג למדוד השמנה באמצעות מדד מסת הגוף (BMI). עם זאת, בניגוד לתוצאות מחשבון BMI למבוגרים אותן ניתן להשוות לתקן והטווחים שנקבעו מראש, עבור ילדים או מתבגרים, פירוש התוצאות הוא שונה. עודף משקל מוגדר עבור ילדים עם מדד הנמצא מעל אחוזון 85 לאותו הגיל והמין. ילד שמן מוגדר ככזה שה-BMI שלו מעל האחוזון ה-95, ותת משקל מוגדר כ-BMI מתחת לאחוזון 5 לגיל ולמין.

חשוב להבין – החישוב של המדד הוא זהה, זאת אומרת שניתן להשתמש במחשבון BMI רגיל, פשוט על מנת לדעת האם התוצאה תקינה או לא יש להשוות לאחוזון הרלוונטי – בד”כ זמין אצל רופא הילדים, או ברשת (לדוגמה באתר ה-CDC האמריקאי).

יש לי תוצאה, מה עכשיו?

יצאת בעודף משקל? אנחנו מזמינים אותך לעבור לפוסט שלנו על אימון ביתי, או אולי לצאת לטיולון קצר באחד מאותם שבילים ארוכים בישראל.

יצאת בתת משקל? גם לא טוב. מהר מהר ללכת להתפנק באיזה בופה וסופ”ש של רביצה ביערות הכרמל, כרמים או מלון מצפה הימים.

הכל תקין? יאללה, לבריאות.

ועכשיו ברצינות – לכל יעוץ רפואי מומלץ לראות רופא, כן..?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *