רטינול בקיץ: האם להימנע מרטינואידים בימי שמש?

קיץ

במהלך השנים זה כבר הפך לעובדה מוכחת: שימוש ברטינול הוא פתרון נפלא לכל מי שצריכה טיפול באקנה, מניעת היווצרות קמטים, צמצום הצטלקות והקטנת מראה הנקבוביות. הרטינואידים – נגזרות של ויטמין A שהוסבו לחומצה פשוטה לשימוש – מעודדים את יצור הקולגן, עוזרים לחדש תאי עור מתים ובאופן כללי מציעים מגוון רחב של יתרונות. אבל לצד כל אותם יתרונות, תמיד קיים חשש מסוים לגבי כל מה שקשור לשימוש עם רטינול בקיץ.

אותו חשש גרם לנשים רבות לשקול להימנע לחלוטין מהמרכיב, במיוחד בימי הקיץ. אבל כשבודקים מה המומחים אומרים, מגלים תשובה שונה.

ניתן להשתמש ברטינול בכל יום

לדברי ד”ר לורן פרנקו, רופאת עור מוסמכת מארה”ב, רוב הנשים (שאינן בהריון) יכולות (ואפילו צריכות) להשתמש בסוג כלשהו של רטינואידים בשגרת טיפוח העור שלהן מדי יום – אפילו בחודשי הקיץ החמים. “את בהחלט יכולה וצריכה להשתמש ברטינול בקיץ”, היא אמרה. “הדם שלי רותח כשמטופלת שלי אומרת לי שמישהו יעץ לה להימנע מרטינואידים במהלך הקיץ” (מקור).

רוב הנשים יכולות להפיק תועלת משימוש ברטינואידים בכל ימות השנה, אך סוג הרטינואידים ותדירות השימוש בהם יקבעו כיצד הם ישפיעו על העור. לדוגמא, סרום רטינול הוא הסוג הנפוץ ביותר של רטינואיד שזמין בתור מוצר שאינו דורש מרשם, אך כמובן שינם מוצרים חזקים יותר הדורשים אחד כזה.

מדוע רבות חוששות?

ההיסוס לגבי השימוש ברטינול בקיץ עלול לנבוע מחשש להחמרה של מצב העור בנקודה בה הוא כבר מגורה. עם זאת, רגישות לרטינול קורית ברוב המקרים בגלל שימוש במוצר חזק מדי, או בחירה של פורמולה שאינה מתאימה לסוג העור הספציפי שלך.

אם העור שלך שורף טיפה בעת השימוש ברטינואידים, זה הגיוני (וצפוי), מכיוון שחומר פועל על מנת להשיל את תאי העור המתים ולייצר במקומם תאים חדשים ובריאים יותר. במהלך הטרנספורמציה הזו, הפנים שלך עשויים להיות מגורים ואדומים. באופן טבעי, את עשויה לחשוב שחשיפה לשמש עשויה לגרות את עורך עוד יותר – מה שעשוי להיות מדויק אם רק התחלת להשתמש ברטינואידים – אך לא מספיק כדי לגרום לנזקי שמש. רופאי עור ממליצים לעיתים למטופלות שלהם לא להשתמש ברטינול לפני חשיפה משמעותית לשמש, אך זה קשור בעיקר ליעילות של הפורמולה ולא לפגיעה כלשהי בעור.

רטינול בקיץ
גם כובע זה חשוב

האם ניתן להשתמש ברטינול בקיץ?

רטינואידים, עם מרשם או בלי, עלולים להפוך את העור לרגיש יותר לשמש, אבל זה לא אומר שאת צריכה לוותר עליו לגמרי. על פי מחקר שנעשה בנושא (מקור), אין עדויות לפוטו-אלרגיה או לרעילות כלשהי של הרטינול בקיץ. לפי ד”ר פרנקו, “כל עוד את מורחת קרם הגנה מדי יום ומחדשת בשכבה נוספת לפני חשיפה לשמש, הסיכון שלך לגירוי מהרטינול הוא קטן”.

מצד שני, חשוב להבין שהעור שלנו הוא לא הדבר היחיד שעשוי להיות רגיש בחשיפה לשמש. הרטינואידים עצמם רגישים לאור השמש, דבר שעלול להשפיע לרעה על יעילות המוצר. “חשיפה לשמש מנטרלת את הרטינואידים, מה שהופך את המוצר להרבה פחות יעיל”, היא אומרת, “כדי להימנע מכך, אנוי ממליצה למטופלות להשתמש בו בלילה”.

כך שהאמונה הרווחת שיש להימנע משימוש ברטינול בקיץ (או בחשיפה ממושכת לשמש), היא מוטעית: עדיף להימנע מכך מכיוון שזה מקטין את יעילות המוצר, אבל זה לגמרי לא מסוכן.

ממה כן להימנע בקיץ?

למרות שאת צריכה להימנע משימוש ברטינול בקיץ כדי להימנע מפגיעה ביעילות שלו, יש כמה מוצרי טיפוח שבכל זאת כדאי לך לוותר עליהם מכיוון שהם עלולים לגרום לרגישות ונזקים לעור. “ישנם הרבה רכיבים שיכולים להפוך את העור לרגיש במיוחד לשמש ולהגדיל את הסבירות לכוויה”, ד”ר פרנקו אמרה. שמן שיזוף הוא החשוד המידי, אבל זה תקף גם לגבי כמה סוגים של שמנים, אפילו צמחיים.

“הכי חשוב להימנע משמנים אתריים המבוססים על הדרים כמו שמן אתרי לימון, אשכולית, תפוז או ברגמוט – שכולם גורמים לתגובה פוטו-טוקסית”. במילים אחרות, היא אומרת, הם מכילים חלקיקים שכאשר נחשפים לאור השמש יכולים לגרום לכוויה בעור.

ד”ר פרנקו הוסיפה גם כי הידרוקינון, מרכיב המסייע בטיפול בפיגמנטציה, יכול גם להגביר את הרגישות שלך לשמש. “גם בו אני ממליצה להשתמש לפני השינה, יחד עם הגנה יומית מפני השמש,” היא אמרה. “גם חומצות AHA ו-BHA, במיוחד בריכוזים גבוהים יותר, עלולות לגרום לך להיות פגיעה במיוחד לאור השמש”. נסי להימנע מריכוזים גבוהים שלהם.

רטינול בקיץ
מי הולכת להשתמש ברטינול הקיץ?

רטינול בקיץ – סיכום

אם מעולם לא השתמשת ברטינואידים כחלק משגרת טיפוח העור שלך, אין לך ממה לחשוש (ואת מוזמנת לפוסט שלנו על מוצרי הרטינול של דה אורדינרי, שעושה סדר בדברים). את יכולה להוסיף את הרטינול לשגרת טיפוח הלילה שלך בקיץ הקרוב: כל המומחים מסכימים כי אין חשש משימוש שכזה, כל עוד את משתמשת בו נכון ומלווה את השגרה עם שימוש במקדם הגנה איכותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.